Sportowe dzieje Piaseczna.
„Platerówka” sportem słynną była
W roku 2022 ukazała się monografia: Agnieszka Cubała „Sportowe dzieje Piaseczna”, która przedstawia w obszernym opracowaniu, stuletnią historię lokalnego sportu.
Autorka zwróciła uwagę, że ” [...] po roku 1945 ogromny wpływ na rozwój sportu w Piasecznie miały przede wszystkim świetne szkoły, ktore stały sie kuźnią młodych talentów”. Uczący w nich pedagodzy potrafili zaszczepić w młodzieży miłość do aktywności fizycznej . Stwierdziła, że sport był jednym z filarów rozwoju odradzającego się po 123 latach niewoli Państwa Polskiego.
W opracowaniu wiele miejsca poświecone zostało uczniom i profesorom naszej „Platerówki” . Przykładowo w dziale „Siatkówka” znajdujemy: „[...]zespół drużyny, która na swoim końcie zapisała wiele sukcesów oparty był w znacznej mierze na uczniach Gimnazjum i Liceum im. Emilii Plater w Zalesiu Dolnym”. Załączono wiele zdjęć, m.in. przedstawiających naszych siatkarzy: Maję Malanowską, Halinę Chmielewską i Henryka Chrustkiewicza (Niunka). W dalszych rozdziałach np. lekkoatletyka autorka podaje: „Początki uprawiania lekkoatletyki w powojennym Piasecznie związane są przede wszystkim z funkcjonowaniem Gimnazjum i Liceum im. Emilii Plater w Zalesiu Dolnym”. Jako przykład podaje nazwiska naszych koleżanek i kolegów: Leszek Bojarski, Eda Hulanicka, Danuta Umecka, Krystyna Tychmanowicz, Leszek Nowak, Andrzej Zarzycki, Włodek Goliszek Andrzej Zamoyski, Maciej Ignatowski, Andrzej Ignatowski, Andrzej Krychowski, Bogdan Piwarski, Barbara Byszko oraz inni. Podaje również osiągnięcia naszych koleżnek i kolegów w innych dziedzinach sportu: pływanie – Wojciech Burz, hokej – Andrzej Marton, Tadeusz Warsza i wielu innych których nie sposób w tej informacji umieścić. Książkę trzeba przeczytać.
W monografii kilkanaście razy znadujemy słowo „ Platerówka”, ponad 60 nazwisk jej uczniów przytoczonych ponad 180 razy.
Autorka zaznacza, że wszystkie ustanawiane rekordy były osiągane przy bardzo skromnym wyposażeniu sportowym.
W opracowaniu zostali też wymienieni nasi profesorowie prowadzący zajęcia sportowe w „Platerówce”- niepowtarzalna „Ziuta” czyli „Sprężyna” (Józefa Kiljan) i Heronim Zarzycki. We wstępie autorka podziękowała naszym absolwentom, którzy na rzecz omawianej ksiązki podzielili się swoją wiedzą, wspomnieniami i pamiątkowymi fotografiami – Andrzejowi Krychowskiemu, Irenie Krowickiej a w szególności Tadeuszowi Warszy, ktory był dobrym duchem książki a jednocześnie jednym z jej bohaterów.
Irena, Piaseczno styczeń 2023